Startseite

Aktuelles

Projekte

Natur

Tourismus

Publikationen

Kontakt

lt de en
Sargeliai e.V.

Sargelių b. centras! Ką galima apie jį pasakyti?

Pokalbis su dr. Daiva Šeškauskaite

Sargelių b. centras - tai organizacija, vienijanti atskirų kaimų žmones, norinčius padėti vienas kitam. Aišku, daugiausia tenka vadovui, nes veikla atsiremia į pinigus. Neturi pinigų, negali patenkinti mažiausio poreikio - užsimokėti už elektrą, komunalines paslaugas. Taip ratas sukasi. Reikia rašyti projektus, kad organizacija išgyventų kaip vienetas. Sargeliai yra pavadinimas mažo kaimo, kuris yra Raseinių ir Ukmergės r.! Mes esame Raseinių r.

Kuo ypatingi šie Sargeliai?

Nuo seno žmonės pasakoja, kad Sargeliai yra nuo žodžio sargai. Sargeliuose gyveno pilies sargai. Jie vaikščiodavo naktį ir saugodavo pilį, kuri buvo netoliese, ant Babilono piliakalnio. Piliakalnis apaugęs medžiais, forma - iškraipyto ovalo. Prieš 50 metų gyventojai piliakalnyje rengdavo gegužines, įvairias šventes. Papėdėje tekėjo upelis. Dabar ta vieta drėgna, vis atsiranda vandens. Čia buvo malūnas. Dabar dar vienas kitas akmuo žymi jo vietą. Senieji žmonės pasakojo, kad piliakalnio papėdėje buvo pilies rūsiai. Smetonos laikais malūnininkas iškasė duobę ir rado keistą statinį. Pradėjo ardyti plytas ir pardavinėti. Atvykę policininkai liepė užkasti ir nieko neliesti, kitaip bus blogai, pasakė.

Kuo pasižymėję Sargelių b. centras?

Esame gavę titulą Auksinė širdis. Buvo renkama iš 100-tų žmonių ir organizacijų, darančių gera žmonėms. Daryti gera, kad žmogus norėtų būti sėkmingas - tai yra siekiamybė!

Kuo įdomi centro veikla?

Pas mus galima išmokti amato, sužinoti kultūros paveldo paslaptis, senosios religijos mitus, pajausti dievus, dalyvauti aukojime, būti senųjų švenčių dalyviu, dalyvauti mergvakaryje, bernvakaryje, surengti savo ar giminės vestuves, vardines, pakėlimą į merginas, į vyrus. Pas mus atvykę galite pajausti tikrą gamtos grožį, išgirsti čiulbančius paukščius, prisirinkti grybų, prisiuogauti visų rūšių uogų, netgi pušų braškių. Tik pas mus galite pamelžti karvę, per šiaudą paragauti šilto pieno, pagirdyti veršiuką, paglostyti avį, pašnekėti su murkiančiu katinu. O kur dar pelkės toliai!? Galite išsimaudyti Praviršulio ežere, palinguoti liūne, pasigėrėti išskirtinėmis orchidėjomis, pastovėti po amžių sulaukusiu ąžuolu. Galima dar aplankyti Šventupį ir Šventkalnį, kur mūsų senoliai godas godojo.

Nuo centro susikūrimo apylinkėje žmonės mokosi vienas kitam padaryti gera. Dovanojo vienas kitam telyčias, avis, žemaitukus, bites. Dalinasi inventoriumi. Dabar vaikai ir jaunimas lanko centrą, kuriame žaidžia, kuria, mokosi. Jie dalinasi savo pomėgiais, siekiais gyventi geriau, stengiasi jausti planetos pulsą.

Parašyta ir įgyvendinta virš 40 projektų, nes tik dotacijos leidžia išgyventi!

Mūsų veikla, pagarba gamtai, vaikams užkrečia. Vaikas auga kaip medis. Krauna žiedus, rankomis stengiasi pasiekti dangų. Verta pasidalinti patirtimi kaip saugoti gamtą, kaip ją prižiūrėti, kaip sugebėti būti gamtos dalimi, kaip mokyti vaikus būti savo gimtinės šeimininkais, kad jie bus mūsų žemės prižiūrėtojais. Ne gamindami šiukšles ir išrasdami kuo daugiau šiukšles apdorojančių mašinų vertinsime gamtą, o negamindami šiukšlių, galvodami kaip su šiukšlėmis elgtis.

Sukūrus Sargelių vaikų ir jaunimo dienos centrą pamatėme, kaip vaikai ir jaunimas mokosi dalintis, draugauti, kartu žaisti, sukurti meno ar savo darbo produktą, kuris padėtų išlikti, išgyventi.

Tuo norime pasidalinti!

Atvykite pas mus!

grįžti

05.01.2015 17:13 Uhr
© Sargeliai e.V., info@sargeliai.org